TH-86SQE2
Discontinued
86" 4K 500 cd/m² Intel® SDM slot
Scroll down
Key features of TH-86SQE2
Viktiga funktioner
High image quality and high legibility suitable for various scenes
Superb Reliability & Easy Installation
Various external linkage suitable for conference room and signage applications
SQE2 Series
 TH-98SQE2TH-86SQE2TH-75SQE2TH-65SQE2TH-55SQE2TH-50SQE2TH-43SQE2
Panel size98"86"75"65"55"50"43"
Operating time24 h/day24 h/day24 h/day24 h/day24 h/day24 h/day24 h/day
Flexible installation to suit your space
Stunning Panasonic 4K Quality Right Down to the Details
Highly Legible Panel Surface Processing
* 86-inch model has a minimum haze treatment of 28%.
Images Optimized for the Display Content
Select the best mode for the video source and the display area.
High Reliability Enables Continuous 24/7 Operation
Choose the Installation to Match Your Application
* 98/86" models are 20 degrees.
USB Type-C Connectivity
The SQE2 series is equipped with a variety of input terminals. Among them is USB-C (15W) that allows connection from mobile devices. 4K display, data transfer and charging of connected devices can be simultaneously conducted over a single cable with the USB-C port.
Supports the Next-Generation Intel® SDM Specification Slot Standard
Wireless Display Function
* The 98, 86-inch models are dongle types, and not built-in types.
Play Content Automatically with Scheduling Function
Convenient Playlist and Schedule Syncing
4K USB Media Player
Multi Monitoring & Control Software
Equipped Android™ OS Allows for Easy Signage Updates
Android™ OS is installed in SQE2.
By installing the apk file via USB or network, digital signage can be operated without STB or PC.
* Google Play Store is not supported.
Other Features
  • Use of Bluetooth-enabled devices: mouse, keyboard, speakers, etc.
  • Supports Control Connection—LAN control, PJLink™
Specifications of TH-86SQE2
Tabell med specifikationer
DISPLAY PANEL -> Screen Size86-inch class (85.60-inch / 2174.2 mm)
DISPLAY PANEL -> Brightness (typ.)500 cd/m2
DISPLAY PANEL -> Aspect ratio16:9
DISPLAY PANEL -> Effective Display Area (W x H)1895.0 × 1065.9 mm (74.60" x 41.96")